Autor Wątek: Książki  (Przeczytany 350625 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12049
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2207
    • As Koncertowy
Odp: Książki
« Odpowiedź #1410 dnia: Marca 23, 2017, 09:54:19 pm »
+1
Teraz mam pytanie z innej beczki. W literackich kręgach znowu trwają dyskusje na temat ustawy o jednolitej cenie książki. Jesteście za, przeciw? Książka to dzieło sztuki, czy może produkt? Kolekcjonujecie papierowe wydania? Jeśli tak, to gdzie kupujecie. W elitarnych, niszowych księgarniach czy dużych internetowych sklepach? Mówcie mi tu jak na spowiedzi :D.

Pomysł jest zły. I nie da się go w żaden sposób obronić. To jest kolejna sfera w której próbuje się wpierdzielać w wolność prowadzenia działalności gospodarczej, pomysł z jednolitą ceną książki jest wzięty rodem z komuny. Wg mnie jak ktoś chce sprzedawać książki po 10 zł to niech sprzedaje - jeśli mu się to kalkuluje in plus to czemu go zmuszać, że ją sprzedawał po 30 zł?

Ja książki zwykle kupuję, głównie przez Internetowe księgarnie (nieprzeczytane.pl z dostawą do kiosku Ruchu za 3,99) bo jest taniej (rabat od cen okładkowych od 25% do 40%), rzadko korzystam z bibliotek. Jeśli już to pożyczam od rodziny i znajomych. Sam pożyczam też tylko rodzinie i najbliższym znajomym - kilka książek do mnie nie wróciło i nie pożyczam już niesprawdzonym osobom.
Do czytania e-booków nie mogę się przekonać. Ja muszę książkę dotknąć, wąchać, chłonąć wszystkimi zmysłami. W pewnym sensie więc tak. Jest to dzieło sztuki.

Offline różanopalca

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Płeć: Kobieta
  • "A więc, kanalie: evviva l'arte!"
  • Respect: +171
Odp: Książki
« Odpowiedź #1411 dnia: Marca 23, 2017, 10:56:38 pm »
0
@lewyism, mówisz o czasach, kiedy zaczęła się "rewolucja" w tzw ruchu wydawniczym. W latach 90. pękły łańcuchy reżimu, cenzury i wydawano wszystko, bez refleksji, aby zaspokoić posuchę jaka panowała wcześniej. Nie istniało wtedy coś takiego jak korekta i redakcja. Książki wydawano "na kolanie". Specyficzne czasy ;).

Post Merge: Marca 23, 2017, 11:47:21 pm
@mafioso, nie sądzę, żeby sprawa była tak oczywista. W tym momencie całą śmietankę spijają dystrybutorzy. Nie twierdzę, że ta ustawa to zmieni, ale należy wziąć pod uwagę, że i tak najpewniej najmocniej obrywa autor. W innych krajach Europy, bardziej rozwiniętych ;), taki system cen funkcjonuje i ma się dobrze. Nie chcę przez to powiedzieć, że popieram tym samym ustawę, co już wspominałam wcześniej, niemniej jednak problem istnieje i warto byłoby z nim walczyć. I zastanowić się nad tym, że nie ma na razie jednoznacznie dobrej odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2017, 11:47:21 pm wysłana przez różanopalca »
"Wszakże astronomowie i na słońcu dopatrują pewnych niejasności!" - Miciński


Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #1412 dnia: Marca 24, 2017, 09:21:49 am »
0
W dzisiejszych czasach problem braku korekt też jest niestety widoczny. Czytam właśnie książkę wydaną w maju i znalazłam już kilka błędów, które wcale nie były trudne do przeoczenia. Tak samo jak czytałam kiedyś książkę polskiej autorki (też wydaną niedawno), w której roiło się od powtórzeń i zdań wielokrotnie złożonych. Nie wiem czy takie sprawy korektor też poprawia, ale jeśli tak to tę pozycję akurat przegapił w całości :P

BTW. Odniosę się też to innego problemu. Książka to dzieło sztuki, owszem, sama w sobie jako przedmiot, ale i jako wytwór wyobraźni autora. Dlatego nie wiem jak Wy, ale niespecjalnie ufam autorom, którzy wydają w roku więcej niż dwie książki. Taśmowa robota, rzemieślnictwo, tak bym to nazwała.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3474
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Odp: Książki
« Odpowiedź #1413 dnia: Marca 24, 2017, 04:19:17 pm »
0
dla mnie byla ciezkostrawna i nudnawa, choc w zwiazku z moimi zainteresowaniami w jakims sensie do odhaczenia

Zawsze mi się wydawało, że to jedna z tych pozycji, które się albo kocha, albo nienawidzi.
Myliłam się. Gwoli ścisłości dodam, że odkąd przeczytałam tę książkę (dziesięć? piętnaście lat temu?), nie spotkałam nikogo, kto też ją czytał, w związku z czym nie miałam szans zrewidować swoich poglądów. 

Tak samo jak czytałam kiedyś książkę polskiej autorki (też wydaną niedawno), w której roiło się od powtórzeń i zdań wielokrotnie złożonych.

Jeżeli chodzi o zdania wielokrotnie złożone, to gorąco polecam lekturę "Bram raju". Warto!   
 


"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline różanopalca

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Płeć: Kobieta
  • "A więc, kanalie: evviva l'arte!"
  • Respect: +171
Odp: Książki
« Odpowiedź #1414 dnia: Kwietnia 08, 2017, 08:37:46 pm »
0
Nailea, doskonały przykład. Raptem dwa zdania i po lekturze ;).
"Wszakże astronomowie i na słońcu dopatrują pewnych niejasności!" - Miciński


Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Książki
« Odpowiedź #1415 dnia: Maja 04, 2017, 11:17:37 am »
0
Właśnie skończyłem "Amerykańskich Bogów" Gaimana. Bardzo przyjemna lektura, ale mam pytanie - czy tylko ja uważam, że głównego bohatera pozbawiono nabiału, jeżeli chodzi o jego relacje z żoną? :P
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8577
  • 17000 postów
  • Respect: +4335
Odp: Książki
« Odpowiedź #1416 dnia: Maja 04, 2017, 05:00:11 pm »
0
czy ktos czytal ksiazki Mario Puzo? Przymierzam sie do Ojca Chrzestnego, potem moze Sycylijczyk... wiadomo film OC sie widzialo, ale chetnie uslyszalbym opinie o prozie

kiedys byl tu fan Puzo na forum, ale nie pamietam nicka, mial w podpisie cytat z Sycylijczyka
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • One In A Million
  • *****
  • Wiadomości: 5006
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1686
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Książki
« Odpowiedź #1417 dnia: Maja 04, 2017, 05:04:23 pm »
0
Czytałem Ojca a i może w wakacje sięgnę po Sycylijczyka. Generalnie Ojciec w wersji filmowej jak i w pisanej to w zasadzie jedna i ta sama historia. Ksiazke czyta sie bardziej jak scenariusz filmu. I teraz nie wiem sam czy to plus czy minus. Coppola zrobil piekny film przepisujac dzielo Puzo.
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #1418 dnia: Maja 05, 2017, 09:55:51 am »
0
czy ktos czytal ksiazki Mario Puzo? Przymierzam sie do Ojca Chrzestnego, potem moze Sycylijczyk... wiadomo film OC sie widzialo, ale chetnie uslyszalbym opinie o prozie

kiedys byl tu fan Puzo na forum, ale nie pamietam nicka, mial w podpisie cytat z Sycylijczyka
OC to jedna z dwóch książek, od których bezwzględnie nie mogłam się oderwać nawet na chwilę. Wspaniała. Moja ulubiona :wub:
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline lewyism

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 879
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +132
Odp: Książki
« Odpowiedź #1419 dnia: Maja 06, 2017, 02:23:00 pm »
0
Teraz mam pytanie z innej beczki. W literackich kręgach znowu trwają dyskusje na temat ustawy o jednolitej cenie książki. Jesteście za, przeciw? Książka to dzieło sztuki, czy może produkt? Kolekcjonujecie papierowe wydania? Jeśli tak, to gdzie kupujecie. W elitarnych, niszowych księgarniach czy dużych internetowych sklepach? Mówcie mi tu jak na spowiedzi :D.

Dla mnie to bez sensu. Autor zarabia na książce, bo wydawnictwo musi wykupić prawa itp. Wydawnictwo też musi zarobić, bo nie może wyjść na zero, czy dokładać do interesu. Taka księgarnia internetowa też na tym zarabia i się jej opłaca sprzedawać w cenie ok 35% taniej niż na okładce.
Więc w całej tej ustawie chodzi tylko o to, żeby normalne księgarnie mogły narzucać marże i nachapać się na każdej książce po 10-20zł.

Ja ostatnio całkiem przypadkiem znalazłem taki cykl "Kronika Nieciosanego Tronu" Brian Staveley
http://lubimyczytac.pl/cykl/7857/kronika-nieciosanego-tronu
Ostatnio zacząłem czytać i jestem zachwycony, wciąga od pierwszej strony.
Jak czytałem w komentarzach, to książka ta nie jest zbyt dobrze znana w Polsce, chociaż jest zaliczana do jednych z najlepszych na świecie z gatunku fantastyki, zdobyła mnóstwo nagród, w tym najlepszy debiut itp.


Opis;
Brawurowo zarysowana historia - pełna makiawelicznych postaci, spisków, walk, zdrady i niesamowitej magii - w której każde z trójki głównych bohaterów odbywa zapierającą dech w piersiach podróż

Złożony, przebogaty świat, w którym spotykają się członkowie cesarskiego rodu, elitarni żołnierze, kapłani śmierci, tajemniczy mnisi-wojownicy, uwikłani w meandry polityki i starożytne tajemnice. Czytelnicy George'a R.R. Martina będą zachwyceni tą nową serią. - "Library Journal"
Ginie cesarz Annuru, zamordowany przez nieznanych wrogów. Jego córka i dwaj synowie, rozrzuceni po świecie, robią, co w ich mocy, żeby pozostać przy życiu i zdemaskować zdrajców. Każde z nich podąża jednak własną życiową drogą wybraną przez ojca, a na ich losy wpływają działania odwiecznych nieprzyjaciół i nieodgadnione zrządzenia bogów.

Kaden, dziedzic Nieciosanego Tronu, spędził osiem lat w odległym górskim klasztorze, poznając tajemne nauki mnichów służących Niememu Bogu. Ich rytuały zawierają klucz do starożytnej mocy, nad którą musi on zapanować.

Za morzem jego brat Valyn odbywa brutalny trening w Kettralu, elitarnej jednostce, której członkowie dosiadają gigantycznych czarnych ptaków. Przed nim ostatnia, śmiertelnie niebezpieczna Próba Hulla.

W stolicy zaś minister finansów Adare, wyniesiona na to stanowisko jednym z ostatnich zarządzeń cesarza, próbuje wykazać się przed swoim ludem. Jest także przekonana, że wie, kto zamordował jej ojca. Nie cofnie się przed niczym i uczyni wszystko, żeby sprawiedliwości stało się zadość.

Miecze cesarza to debiut roku w kategorii fantasy na Reddit Fantasy, wybrane jako jedna z najlepszych książek fantasy w plebiscycie Goodreads Choice Awards, pojawiły się na licznych listach najlepszych tytułów tego gatunku i najlepszych debiutów roku 2014, m.in. na "Liście polecanych lektur" czasopisma "Locus".
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2017, 02:24:31 pm wysłana przez lewyism »

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #1420 dnia: Maja 06, 2017, 07:14:12 pm »
0
Jest u mnie w bibliotece! Leci do "Chcę przeczytać". Dzięki! :D
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8577
  • 17000 postów
  • Respect: +4335
Odp: Książki
« Odpowiedź #1421 dnia: Maja 12, 2017, 05:08:01 pm »
0
No i przyszla, jak skoncze czytac obecna, to sie za nia biore i dam znac jak wrazenia

NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Książki
« Odpowiedź #1422 dnia: Maja 14, 2017, 06:10:05 pm »
0
Nie zawiedziesz się :) Sycylijczyk też jest dobry, ale szczerze mówiąc to już zupełnie inna historia.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline pol159

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Płeć: Mężczyzna
  • "You Could Be Mine"
  • Respect: +73
Odp: Książki
« Odpowiedź #1423 dnia: Maja 15, 2017, 12:05:53 pm »
0
Bardzo fajne i także polecam i nie tylko te pozycje (czytałem Ostatni Don i Głupcy umierają)

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12049
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2207
    • As Koncertowy
Odp: Książki
« Odpowiedź #1424 dnia: Maja 15, 2017, 01:31:22 pm »
0
Jak Cię wciągnie (a zakładam, że tak) to potem czytaj w następującej kolejności.

- Ojciec Chrzestny
- Sycylijczyk
- Powrót Ojca Chrzestnego (autorstwa Marka Winegardnera)
- Zemsta Ojca Chrzestnego (autorstwa Marka Winegardnera)
Te dwie ostatnie napisane przez Winegardnera są kontynuacją "Ojca Chrzestnego" napisane na podstawie zapisków Puzo (nie zdążył ich skończyć przed śmiercią). Rodzina udzieliła mu "licencji" na dokończenie powieści.

Jest jeszcze "Rodzina Corleone", której akcja dzieje się chronologicznie przed "Ojcem Chrzestnym" i też należy do serii, ale jej jeszcze nie czytałem, stoi na półce i czeka na wolniejsze dni.

Jeśli chodzi o Puzo, w podobnych klimatach porachunków mafijnych utrzymane są "Omerta" i "Ostatni Don" - nie tak dobre jak Godfather ale też wciągające.
Ogólnie to jeden z moich ulubionych autorów.

 

fTOP 5 (Plagiaty, zapożyczenia, inspiracje, cytaty w muzyce)

Zaczęty przez guest211

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 23373
Ostatnia wiadomość Maja 14, 2014, 02:24:58 pm
wysłana przez Tymeg